Pobierz program PITy 2020

Ponad 5 mln
prawidłowo rozliczonych podatników

 • kreator pit
 • podpowiedzi przy wypełnianiu
 • autoweryfikacja

Użyłeś PITy 2015 programu do złożenia rozliczenia rocznego po terminie - uwaga, czynny żal nie zawsze jest skuteczny

Pobierz formularz w formacie PDF

klepydra odlicza czas do terminuNiektórzy podatnicy uważają, że złożenie rozliczenia rocznego po terminie wcale nie musi wiązać się z karą za wykroczenie skarbowe. Owszem, bezkarność w tej sytuacji podatnik może zapewnić sobie poprzez złożenie tzw. czynnego żalu, czyli dokumentu powiadamiającego urząd o popełnieniu czynu zabronionego. Czynny żal jest prawnie uregulowany w Kodeksie karnym skarbowym, w którym czytamy, że karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

 

Informacje, jakie powinien zawierać czynny żal to tzw. "istotne okoliczności czynu zabronionego". Chodzi o to, by przedstawić w nim dokładny opis zaistniałej sytuacji. Należy zatem ujawnić wszystkie powody i okoliczności, które spowodowały niedotrzymanie terminu złożenia rozliczenia pitu za 2014r. Ważne jest, aby wysyłając czynny żal do urzędu skarbowego listem poleconym zaznaczyć na dowodzie nadania listu „list zawiera zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego”.

Myli się jednak ten, kto twierdzi, że czynny żal jest lekiem na całe zło i zawsze przynosi pożądany skutek, uwalniający podatnika od konsekwencji karnych skarbowych za brak terminowego rozliczenia PIT. Czynny żal jest nieskuteczny, gdy został złożony:

 • w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
 • po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Prawo uściśla również, kto nie może skorzystać z instytucji czynnego żalu, a mianowicie sprawca, który:

 • kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
 • wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego,
 • zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że czynny żal został dokonany ze wszystkimi członkami grupy lub związku,
 • nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
   

Przeczytaj też: rozliczenie pit po terminie pozbawia preferencyjnego rozliczenia oraz pit-11 po terminie

Słowa kluczowe

 • PITy 2015 program czynny żal
 • Czynny żal w programie PITy 2015
 • Czynny żal podatkowy 2015
 • Czy czynny żal 2015 działa?
 • Pity 2015 program skuteczny żal

Pobierz PITy 2015 Program i rozlicz swój tegoroczny PIT szybko i sprawnie!

Pobierz najlepszy darmowy Program PITy 2015 - przeznaczony do corocznych rozliczeń podatku Pit. Aktualna sprawdzona wersja aplikacji do sporządzania zestawień PITy2015 - dostępna do ściągnięcia z szybkiego serwera! 

Czas rozliczania PIT-ów za 2015r. nadchodzi nieubłaganie. I choć wydaje nam się, że dopiero co zdążyliśmy złożyć w urzędzie skarbowym nasze rozliczenie roczne, znów minął rok i ponownie stajemy przed koniecznością rozliczenia się z fiskusem. Płacenie podatków jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka i nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić. Zatem choć do ostatecznego terminu złożenia zeznania podatkowego jest jeszcze trochę czasu, z pewnością warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób dokonać tego obowiązku jak najmniej „boleśnie”. Wciąż bowiem spora część podatników na samą myśl o wypełnianiu druków PITy 2015 - dostaje gęsiej skórki.

Prawdopodobnie najprostszym sposobem na wypełnienie zeznania podatkowego jest gotowy program do rozliczania PIT 2015. Przekonało się o tym już mnóstwo ludzi. Czasy, kiedy podatnik ślęczał długie godziny z ołówkiem w ręce nad formularzem lub rozpaczliwie szukał pomocy wśród rodziny i znajomych, minęły bezpowrotnie. Obecnie wszystko wykona za nas program do rozliczania PIT – w kilkanaście minut będziemy mieć gotowe do wysłania zeznanie podatkowe. Jeżeli nasze dochody pochodzą jedynie z pracy etatowej lub umów cywilnoprawnych, a ulgi dotyczą tylko internetu lub dzieci (tzw. ulga internetowa w pit i ulga na dziecko), wypełnienie PIT staje się jeszcze prostsze, a czas „operacji” skraca się nawet do kilku minut.

Alimenty a rozliczenie roczne podatku w najłatwiejszym narzędziu - PITy 2015 Programie

Otrzymujesz świadczenia alimentacyjne? Sprawdź, jak są one opodatkowane oraz, jak i kiedy złożyć deklarację podatkową. Potrzebujesz profesjonalnej, ale łatwo dostępnej i bezpłatnej pomocy? Skorzystaj z najlepszej aplikacji dostępnej w sieci - z PITy 2014 Programu.

zdjecie dziecka - alimentyNa rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, jeżeli nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie, a dochody z majątku dziecka nie wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania lub dziecko jest wprawdzie w stanie utrzymać się samodzielnie, ale znajduje się w niedostatku. Świadczenia alimentacyjne mogą być spełniane przez zobowiązanego dobrowolnie i nie jest w tej mierze konieczne orzeczenie sądowe.

Rozliczasz dochody z zagranicy w Pity 2015 Programie? Przeczytaj o uldze abolicyjnej.

Rozliczasz dochody z zagranicy? Skorzystaj z aplikacji najchętniej wybieranej przez Polaków - pobierz aplikację do roliczania pitów: PITy 2014 Program - z naszej strony...

Skorzystaj z ulgi abolicyjnej oraz najlepszego programu do rozliczeń podatkowych

Podatnicy, którzy nie przenieśli swojego miejsca zamieszkania (tzw. rezydencji podatkowej) za granicę i deklarują nadal stałe miejsce zamieszkania w Polsce lub przebywają w Polsce ponad 183 dni w roku, muszą rozliczyć w Rzeczpospolitej wszystkie dochody osiągane w danym roku podatkowym. Jeśli podatnicy w roku podatkowym osiągają dochody za granicą lub w Polsce i za granicą w ciągu tego samego roku podatkowego, muszą dokonać rozliczenia PIT w obu tych państwach. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć swoje dochody z zagranicy, nie martw się - skorzystaj z programu do rozliczenia zeznań podatkowych. Ten program jest najchętniej używaną aplikacją przez Polaków do rozliczenia wszystkich aktualnych formularzy, jakimi są PITy 2014.

Skorzystaj z PITy 2015 Programu i korzystnie rozlicz przekazaną darowiznę

Jak w łatwy sposób połączyć szczytny cel z korzyścią podatkową? Wystarczy przekazać darowiznę i pomniejszyć swój dochód z rozliczenia PIT 2014. Nie wymaga to wiele zachodu. Wystarczy przelać pieniądze na konto organizacji (np. fundacji lub stowarzyszenia), która prowadzi działalność charytatywną (Organizacja Pożytku Publicznego, czyli tzw.: OPP). Można również przekazać jej takie rzeczy, jak ubrania, żywność lub książki.

Jeżeli chcesz przekazać darowiznę pamiętaj, że w programie PITy 2014 - znajdziesz listę organizacji dla których możesz przezać darowiznę. Poza tym program ten pomoże Ci pokonać wszystkie kłopoty podczas rozliczania druków Pity 2014. Korzystaj tylko ze sprawdzonych aplikacji, pamiętaj, że program dostępny na tej stronie internetowej posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) oraz jest zupełnie bezpłatny.