Rozliczasz dochody z zagranicy w Pity 2015 Programie? Przeczytaj o uldze abolicyjnej.
Pobierz formularz w formacie PDF
Rozliczasz dochody z zagranicy? Skorzystaj z aplikacji najchętniej wybieranej przez Polaków - pobierz aplikację do roliczania pitów: PITy 2014 Program - z naszej strony...
Skorzystaj z ulgi abolicyjnej oraz najlepszego programu do rozliczeń podatkowych
Podatnicy, którzy nie przenieśli swojego miejsca zamieszkania (tzw. rezydencji podatkowej) za granicę i deklarują nadal stałe miejsce zamieszkania w Polsce lub przebywają w Polsce ponad 183 dni w roku, muszą rozliczyć w Rzeczpospolitej wszystkie dochody osiągane w danym roku podatkowym. Jeśli podatnicy w roku podatkowym osiągają dochody za granicą lub w Polsce i za granicą w ciągu tego samego roku podatkowego, muszą dokonać rozliczenia PIT w obu tych państwach. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć swoje dochody z zagranicy, nie martw się - skorzystaj z programu do rozliczenia zeznań podatkowych. Ten program jest najchętniej używaną aplikacją przez Polaków do rozliczenia wszystkich aktualnych formularzy, jakimi są PITy 2014.
Składając rozliczenie roczne 2014, podatnicy mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od podatku kwoty równej podatkowi „dopłacanemu" w Polsce od dochodów osiąganych za granicą i podlegających w Polsce rozliczeniu. Istotą tej ulgi jest wyrównanie wysokości podatku płaconego przy rozliczaniu dochodów zagranicznych. Celem ulgi abolicyjnej jest ujednolicenie podatkowych obciążeń podatników osiągających dochody za granicą - niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania przewidzianej w umowie z krajem, w którym dochody te zostały przez podatnika osiągnięte.
Ulga abolicyjna przysługuje podatnikom opodatkowanym według skali podatkowej albo podatkiem liniowym 19% lub ryczałtem ewidencjonowanym. Prawo do ulgi abolicyjnej przysługuje podatnikom, którzy osiągnęli dochody osiągane ze źródła przychodów w postaci „pracy". Możliwość skorzystania z ulgi nie została uzależniona od tego, czy wyżej wymienione dochody z pracy osiągnięte za granicą zostały opodatkowane w państwie źródła, tj. w państwie, w którym podatnik je uzyskuje. Nie ma też znaczenia czy Polska zawarła czy nie zawarła z tym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do roliczeń tego typu bez przeszkód można wykorzystać program do rozliczania pitów za 2014 rok.
Z ulgi abolicyjnej nie można skorzystać w odniesieniu do podatku należnego od dochodów osiąganych w tzw. rajach podatkowych, czyli krajach lub na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Ulga abolicyjna podlega odliczeniu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku podatkowym (zeznanie roczne). We wzorach pitów na odliczenie tej ulgi została przewidziana jest specjalna rubryka. W załączniku do zeznania PIT/ZG (informacji o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym) podajemy informację o państwie, w którym podatnik uzyskiwał dochody, wysokości dochodu i zapłaconego podatku. Informację z PIT/ZG należy wpisać w zeznaniu rocznym w części H - obliczenie podatku w rubryce „dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej przeliczona na złote".
Kwotę ulgi abolicyjnej dotyczącej dochodu wykazanego w PIT/ZG należy wykazać w PIT/O (informacji o odliczeniach od dochodu / przychodu i od podatku w roku podatkowym) w części C - odliczenia od podatku, w pkt. 4 - „ulga, o której mowa w art. 27 g ustawy". Informację z PIT/O o wysokości ulgi abolicyjnej należy natomiast wpisać w części I - odliczenia od podatku w rubryce „odliczenia od podatku wykazane w części C załącznika PIT/O".
O opodatkowaniu dochodów zagranicznych przeczytaj więcej w artykułach:
- zarobek w Wielkiej Brytanii a program do rozliczania pit 2012