Program do rozliczania PIT rocznego - online (bez pobierania)

Pobierz formularz w formacie PDF

Programy służące do rozliczania deklaracji PIT przez internet można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to te, które wymagają od użytkownika ściągnięcia pliku z instalatorem na dysk komputera lub tabletu, następnie zainstalowania go i uruchomienia. Dopiero wtedy można wykorzystać program do rozliczania PIT-ów we właściwy sposób i wywiązać się tak z obowiązku podatkowego wobec fiskusa. Drugim typem są programy, które dostępne są w trybie online, za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Taki program do rozliczania PIT online jest prosty w obsłudze i nie zaśmieca dysku naszego urządzenia - komputera lub tabletu. Jego atutem jest fakt, że można z niego korzystać w dowolnym miejscu, bez potrzeby uruchamiania programu do e-deklaracji podatkowych na konkretnym komputerze. Potrzebna jest ku temu wyłącznie przeglądarka internetowa.

 

Oszczędność czasu i wygoda

Roczne PITy wypełniane przez internet pozwalają zaoszczędzić czas na zbędne wizyty osobiste w urzędzie skarbowym i czekanie w długich kolejkach na wizytę u urzędnika z papierową deklaracją podatkową w ręce. To nie ulega żadnym wątpliwościom. Dlatego coraz więcej podatników chce z nich korzystać.

Kolejnym ułatwieniem dla nich są programy do rozliczania deklaracji podatkowych rocznych dostępne w trybie online, czyli bez konieczności ich instalowania na dysku swojego komputera czy urządzenia mobilnego. Kiedy tylko mamy na to ochotę i czas, możemy wpisać w okno przeglądarki internetowej adres strony, na której dostępny jest kreator rozliczenia rocznego. Zwykle taki kreator wymaga od podatnika zalogowania się na jego indywidualne konto, które trzeba zarejestrować w systemie. Dzięki niemu jednak zawsze można powrócić do rozpoczętego rozliczenia czy deklaracji PIT z poprzednich lat podatkowych. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze wybierać takie programy e-deklaracji PIT online, które są rekomendowane przez Ministerstwo Finansów i są na bieżąco aktualizowane, zgodnie ze zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego, zwłaszcza z nowelizacjami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wypełnić e-deklarację roczną online?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z programu stacjonarnego do wypełniania rocznych rozliczeń podatkowych elektronicznych, czy też rozliczasz się całkowicie w trybie online, zawsze możesz używać kreatora rozliczenia podatkowego. Podpowie on, z jakiego formularza powinieneś skorzystać przy wypełnianiu zeznania rocznego. Wskazówkę taką otrzymasz po wskazaniu źródeł przychodów i dochodów uzyskiwanych w poprzednim roku oraz metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Obecnie jako e-deklaracje podatkowe roczne można składać następujące druki PIT:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-19A przeznaczony na rozliczenie osób duchownych,
  • PIT-40  przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
  • PIT-40A przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę,
  • PIT-38 przeznaczony na rozliczenie dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
  • PIT-39 przeznaczony na rozliczenie dochodów z tytułu zbycia nieruchomości.

Na potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej rocznej przez internet podatnik otrzymuje elektroniczny dokument UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru.

Niezależnie od tego, czy podatnik posługuje się e-deklaracją podatkową roczną, czy też składa papierowy druk PIT w urzędzie skarbowym, będą one traktowane na równi względem siebie i można będzie w nich skorzystać z przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń podatkowych. Dlatego e-deklaracja podatkowa może zostać złożona jako rozliczenie wspólne współmałżonków czy zeznanie podatkowe roczne osoby samotnie wychowującej dziecko. Można w niej zastosować liczne ulgi, w tym ulgę na dziecko czy ulgę rehabilitacyjną.

Weryfikacja tożsamości podatnika

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, pomimo istnienia możliwości składania elektronicznych formularzy podatkowych, w miejsce tradycyjnych, papierowych, mało który podatnik z tej opcji korzystał. Wszystko to przez fakt, że fiskus wymagał od takich podatników opatrzenia swojej e-deklaracji podatkowej rocznej bezpiecznym podpisem elektronicznym, z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Jego wyrobienie kosztowało nawet kilkaset złotych na rok czy dwa lata, co było kompletnie nieopłacalne dla osób, które miałyby się nim posługiwać wyłącznie przy okazji składania swoich zeznań rocznych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dlatego fiskus postanowił zmienić zasady weryfikacji tożsamości podatników składających e-deklaracje roczne. Weryfikacja tożsamości przy e-deklaracjach odbywa się poprzez wpisanie w odpowiednie pole przychodu z poprzedniego zeznania podatkowego. Jeśli jest on zgodny z prawdą, rozliczenie roczne zostanie skutecznie złożone przez internet. W przypadku, gdy podatnik nie zna kwoty przychodu z ubiegłego rozliczenia podatkowego, nadal może złożyć elektroniczny PIT, jeśli posłuży się e-podpisem.

Co grozi za nieterminowe rozliczenie PIT?

Podatnicy objęci opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich przychodów (dochodów), czyli polscy rezydenci podatkowi, muszą nie tylko płacić fiskusowi podatki naliczone od właściwej podstawy opodatkowania, ale również składać rozliczenie PIT do urzędu skarbowego w ściśle oznaczonym w ustawie o PIT terminie. Sprawdźmy, jakie terminy rozliczeń rocznych obowiązują podatników będących osobami fizycznymi.

Na czym polega system e-deklaracji PIT?

Kilka milionów Polaków posługuje się obecnie systemem e-deklaracje, który pozwala na złożenie zeznania rocznego PIT całkowicie przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, aby wywiązać się ze swojego zobowiązania wobec fiskusa. Możesz po prostu wypełnić deklarację PIT przed monitorem swojego komputera. Co więcej, takie rozliczenie jest znacznie łatwiejsze, niż gdybyś miał wypełniać poszczególne pola papierowego druku PIT. Na czym polega system e-deklaracje PIT i czy ty też możesz za jego pośrednictwem rozliczać się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Źródła przychodów w PIT-37

Deklaracja podatkowa jest obowiązkowa dla każdego polskiego rezydenta podatkowego. Należy ją wypełnić i dostarczyć w dogodny dla siebie sposób - osobiście, listownie lub online do urzędu skarbowego. Problem w tym, że wielu z nas nie wie, jaki druk PIT wykorzystać, aby rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Ułatwiamy Państwu dokonanie takiego wyboru, opisując druk PIT-37. Dowiecie się z naszego artykułu, jakie źródła przychodów uzasadniają zastosowanie rozliczenia PIT37 w praktyce, a kiedy powinno się użyć innego formularza podatkowego PIT. Trzeba podkreślić, że PIT-37 jest właściwy dla części podatników, dla których skala podatkowa jest narzuconą przez przepisy ustawy o PIT metodą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pierwsze rozliczenie PIT jednoosobowej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest powszechną formą prowadzenia mikro działalności w Polsce. Od takich firm zaczynało wielu przedsiębiorców, którzy później rozbudowali swoje zakłady i zatrudniają obecnie po kilkadziesiąt czy kilkaset pracowników. Firma jednoosobowa może sprowadzać się także do prowadzenia działalności jako samozatrudniony. Bez względu na typ, przychody lub dochody pochodzące z jednoosobowej firmy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jakie rozliczenie PIT powinna złożyć osoba prowadząca taką działalność? Jak po raz pierwszy wypełnić rozliczenie roczne jednoosobowej firmy?

Czy można przekazać 1 proc. podatku dochodowego w ramach e-deklaracji?

Przy okazji wypełniania deklaracji podatkowej - papierowej lub PIT online, mamy możliwość wypełnienia w dowolny sposób pola dotyczącego przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jak tego dokonać? W jaki sposób wpisać odpowiedni numer KRS organizacji, jeśli wypełniamy PIT przez internet. Czy e-deklaracja daje na pewno taką możliwość podatnikom?