Program do rozliczania PIT online - szybko, łatwo, na czas!

Pobierz formularz w formacie PDF

Od momentu, kiedy fiskus „uwolnił” rozliczenie PIT online, rośnie sukcesywnie liczba podatników, którzy decydują się na skorzystanie z takiej możliwości. Program online służący do wypełnienia i wysyłki deklaracji podatkowej PIT do urzędu skarbowego nie trzeba nawet instalować na dysku swojego komputera. Można w dowolnym miejscu i czasie, wszędzie tam, gdzie użytkownik ma dostęp do komputera i sieci internetowej, wypełnić swoje zeznanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i złożyć je w urzędzie skarbowym, bez wychodzenia z domu.

 

Chcesz wiedzieć jak? Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym różni się program online od programu komputerowego w standardowej wersji do rozliczania zeznań podatkowych rocznych?
 • jakie formularze podatkowe można złożyć w formie elektronicznej na ręce fiskusa?
 • jakie są sposoby weryfikowania tożsamości podatnika?
 • w jakich terminach należy rozliczać PITy?

Program komputerowy lub online

W celu wypełnienia rocznego rozliczenia podatkowego w formie elektronicznej podatnik powinien posłużyć się właściwym programem komputerowym. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się tym, czy jest aktualny i rekomendowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że program zawiera dobre formularze PIT oraz załączniki do nich i pozwoli na prawidłowe rozliczenie podatkowe z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Program do rozliczania e-deklaracji PIT może występować w dwóch postaciach - programu przeznaczonego do instalacji na dysku swojego komputera, który wymaga pobrania instalatora i przeprowadzenia procesu instalacji albo w formie programu online, do którego wystarczy się zalogować, wykorzystując w tym celu swoje indywidualne dane. Można rozpocząć rozliczenie przy użyciu takiego programu online i kreatora w dowolnym miejscu i czasie, o ile użytkownik będzie mieć dostęp do internetu i przeglądarki.

Jakie formularze PIT występują w wersji elektronicznej?

W przypadku programu online do wypełniania e-deklaracji podatkowych, podatnik może skorzystać z całej masy formularzy PIT, służących jako deklaracja główna, jak i załączniki pozwalające na użycie przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wśród dostępnych formularzy można wymienić:

 • PIT-16A - druk dla karty podatkowej,
 • PIT-19A - formularz dla osób duchownych,
 • PIT-28 - deklaracja podatkowa ryczałtowców,
 • PIT-36 - druk właściwy dla skali podatkowej i pozyskiwania dochodów bez pośrednictwa płatnika,
 • PIT-36L - zeznanie z tytułu podatku liniowego,
 • PIT-37 - druk właściwy dla skali podatkowej i pozyskiwania dochodów za pośrednictwem płatnika,
 • PIT-38 - rozliczenie dochodów kapitałowych i giełdowych,
 • PIT-39 - formularz na rozliczenie dochodów z tytułu zbycia nieruchomości,
 • PIT-40 - druk przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
 • PIT-40A - druk przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę.

Ważny moment - weryfikacja tożsamości

Obecnie e-deklaracja podatkowa nie wymaga już od podatnika kategorycznego posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym, z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Można rozliczyć się online, weryfikując swoją tożsamość za pośrednictwem kwoty ubiegłorocznego przychodu, wykazanego w poprzedniej deklaracji podatkowej.

Terminy na rozliczenie

Dzięki systemowi e-deklaracji podatkowych i programom online można dopełnić swojego obowiązku wobec fiskusa w terminie wskazanym ustawowo. Poszczególne PITy roczne należy złożyć w następujących terminach:

 • do 31 stycznia 2017 r. dla druków: PIT-16A, PIT-19A i PIT-28.
 • do 28 lutego 2017 r. dla druków: PIT-40 i PIT-40A,
 • do 2 maja 2017 r. dla druków: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Terminy są niezależne od tego, czy posłużysz się w rozliczeniu z fiskusem formularzem elektronicznym, czy tradycyjnym, papierowym.

PIT roczny - e-deklaracja: poradnik mini

Rozliczenie podatkowe jest obowiązkiem każdego polskiego rezydenta podatkowego. Jeśli masz taki status, a pozyskiwałeś w poprzednim roku podatkowym jakiekolwiek przychody lub dochody objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będziesz musiał złożyć swoje PITy do urzędu skarbowego. Możesz przy tym wysłać PIT roczny pocztą, listem poleconym, pamiętając o zwrotnym potwierdzeniu odbioru, albo zanieść samemu do urzędu, który jest właściwy względem twojego stałego miejsca zamieszkania. Od kilku lat można także posłużyć się elektronicznym formularzem PIT. E-deklaracja roczna składana w trybie online jest prosta do wypełnienia, dzięki kreatorowi rozliczenia, a także wyklucza konieczność wizyty na poczcie lub w urzędzie. Oszczędzasz swój cenny czas oraz pieniądze. A my - przedstawiamy poradnik, jak wypełnić taką e-deklarację, aby wszystko było zgodne z literą prawa i wygodne dla podatnika.

Czy w e-deklaracjach podatkowych można skorzystać z ulg i preferencji?

E-deklaracje przez internet można składać szybko, bez wychodzenia z domu, jeśli tylko masz dostęp do komputera i sieci. Wchodzisz na odpowiednią stronę, ściągasz program do wypełniania e-PIT-ów, albo korzystasz z aplikacji online. Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, e-deklaracje PIT są traktowane w taki sam sposób jak rozliczenia składane w trybie tradycyjnym, na papierowych drukach. Czy e-PIT pozwoli mi na skorzystanie z ulg i preferencji podatkowych? Czy będę mieć do nich ograniczony dostęp? Takie wątpliwości często pojawiają się u polskich podatników, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy rozliczają się przez internet. Są zupełnie bezpodstawne, ponieważ o wiele łatwiej jest skorzystać z ulg i preferencji w rozliczeniach PIT właśnie przez internet w e-deklaracji rocznej.

Czy e-Deklaracja PIT to bezpieczny sposób na rozliczenie z fiskusem?

Rozliczenie roczne jest obowiązkowe dla wszystkich podatników mających status polskiego rezydenta podatkowego, którzy w poprzednim roku pozyskiwali przychody lub dochody opodatkowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mają oni prawo i możliwość złożenia swojego zeznania PIT przez internet. Czasem jednak pojawiają się wątpliwości, czy e-deklaracja PIT jest bezpieczną formą na rozliczenie z fiskusem?

Czy rozliczenie ulgi na krew w PIT wymaga jakiegoś specjalnego załącznika?

Honorowi dawcy krwi, którzy w poprzednim roku podatkowym przekazali do stacji krwiodawstwa krew i jej składniki, mogą skorzystać przy wypełnianiu rozliczenia rocznego ze specjalnej ulgi podatkowej. Ulga na krew pozwala na zmniejszenie zobowiązania wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jakie PITy honorowych dawców krwi mogą uwzględniać taką ulgę i czy podatnik powinien składać PIT z ulgą dla krwiodawców wraz z jakimś konkretnym załącznikiem, wymaganym przez przepisy prawa podatkowego?

Deklaracja PIT rencisty - jaki druk, jak wypełnić

Renta jest jednym z grup dochodów, z których podatnik musi rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Rencista musi wypełnić odpowiednie druki PIT, albo też jego deklaracja PIT może zostać złożona za pośrednictwem organu rentowego - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jaki druk PIT powinien wypełnić rencista przy samodzielnym rozliczeniu rocznym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na czym polega system e-deklaracji PIT?

Kilka milionów Polaków posługuje się obecnie systemem e-deklaracje, który pozwala na złożenie zeznania rocznego PIT całkowicie przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, aby wywiązać się ze swojego zobowiązania wobec fiskusa. Możesz po prostu wypełnić deklarację PIT przed monitorem swojego komputera. Co więcej, takie rozliczenie jest znacznie łatwiejsze, niż gdybyś miał wypełniać poszczególne pola papierowego druku PIT. Na czym polega system e-deklaracje PIT i czy ty też możesz za jego pośrednictwem rozliczać się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?