Pobierz program PITy 2020

Ponad 5 mln
prawidłowo rozliczonych podatników

  • kreator pit
  • podpowiedzi przy wypełnianiu
  • autoweryfikacja

Pity 2015 Program a czynny żal

Pobierz formularz w formacie PDF

Okres od stycznia 2014 roku nie dla wszystkich podatników będzie przyjemnym okresem, zwłaszcza jeśli w rezultacie wypełniania deklaracji okaże się, że mamy niedopłatę i odpowiednia kwotę trzeba będzie wpłacić fiskusowi. Stąd też tak często podatnicy odkładają rozliczenie pit na ostatnia chwilę. A później zdążyć złożyć pit w terminie jest bardzo trudno ze względu na kilometrowe kolejki w urzędach.

Dla spóźnionych niestety przewidziane są kary, które wynikają z tego wykroczenia jakim jest niezłożenie deklaracji w terminie. Kara ma postać finansową i waha się od 138,60 zł do 27 720 zł. Najwyższe kary są wymierzane jednak bardzo rzadko. Dla spóźnionego podatnika przewiduje się mandat w wysokości do 2772 zł, co stanowi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 1386 zł. Abstrahując od tego, czy jest to kwota znaczna czy nieduża, najlepiej aby jednak uniknąć jej zapłacenia. I choć w życiu są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki, to jednak dla spóźnionych jest szansa na ratunek w postaci czynnego żalu.

 

Dla tych, którzy spotykają się z tym pojęciem po raz pierwszy ważna jest informacja, że czynny żal jest to dokument, poprzez który powiadamiamy urząd skarbowy o popełnieniu czynu zabronionego. Prawidłowo złożony czynny żal uwalnia od odpowiedzialności karnej. Jednak, aby móc skorzystać z tej możliwości musimy uregulować należności podatkowe w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy. Dosyć często można próbować wynegocjować z urzędem dogodny dla siebie termin zapłaty. Poprawnie wypełniony dokument czynnego żalu powinien zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji, czyli wszystkie powody, dla których nie udało nam się zapłacić zobowiązania w terminie.

przepisy podatkoweJednak w niektórych sytuacjach czynny żal nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Będzie on nieskuteczny jeśli został złożony, kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, albo jeśli organ ścigania rozpoczął już procedurę przeszukania bądź kontroli. Czynnego żalu nie mogą też złożyć osoby, które kierowały wykonaniem czynu zabronionego, lub poleciły/ zmusiły inną osobę do jej popełnienia, a także nakłaniały innych do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony. Natomiast jeśli składamy korektę zeznania podatkowego nie ma takiej konieczności składania czynnego żalu. Korekta dokonana prawidłowo w zupełności wystarcza, by uniknąć odpowiedzialności karnej.

Aby uniknąć jakichkolwiek kontaktów z organami ścigania w sprawie przestępstw czy wykroczeń skarbowych wystarczy w terminie złożyć wszystkie deklaracje. Wiemy, że zdarzają się też sytuacje wyjątkowe, o jednej z nich pisaliśmy w artykule: Jak rozliczyć pit gdy otrzymałeś pit-11 od pracowcy po termienieOd niekończących się kolejek może nas uchronić program do rozliczenia pit. Program jest zupełnie darmowy i można go pobrać z naszej strony internetowej. I nie będziemy się już musieli martwić, że na czas nie zdążymy z naszą deklaracją, gdyż program umożliwia wysyłanie druków przez Internet. Ten program to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich spóźnialskich. Pit możemy wysłać nawet ostatniego dnia przed północą, a w ciągu kilku sekund otrzymamy potwierdzenia UPO złożenia naszego wniosku. Co najważniejsze wysyłany druk jest zawsze drukiem poprawnie wypełnionym, gdyż na każdym etapie wypełniania deklaracji program czuwa nad poprawnie uzupełnianymi rubrykami i w razie potrzeby jesteśmy informowani poprzez zaznaczenie czerwoną ramką o źle wypełnionym polu. Program rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Sprawdź jego zalety już dziś.

Słowa kluczowe

  • skorzystaj z pity 2015 programu a unikniesz czynnego żalu
  • Czynny żal a nieterminowe złożenie zeznania pit 2015
  • pit 2015 a kara za nie dostarczenie formularza w wymaganym czasie
  • jakie kary za brak deklaracji pit2015
  • pit 2015 a program do wypełniania pity
  • jak nie spóźnić się z deklaracją pit2015

Czas na rozliczenie Pit 2015. Co to jest obowiązek podatkowy i kiedy powstaje? I jak się ma do tego Pity 2015 Program.

czas na rozliczenie pitJak określa ordynacja podatkowa, obowiązek podatkowy to zaistnienie zdarzenia określonego w ustawach, rodzącego powinność przymusowej zapłaty, czyli świadczenia pieniężnego.

Ustawa również określa czym jest owe zdarzenie. I tak może to być: uzyskanie dochodu, nabycie spadku, sprzedaż mieszkania. Powstały na skutek tego zdarzenia obowiązek podatkowy nie oznacza jeszcze, że osoba zobowiązana jest do zapłaty podatku. Może nastąpić to wtedy, kiedy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe. Obowiązek podatkowy nakłada jedynie na podatnika konieczność złożenia w urzędzie stosownych deklaracji lub ksiąg podatkowych. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym przychody należy uwzględnić w podstawie opodatkowania. Ta datą zwykle jest dzień wystawienia rachunku lub faktury. Nie może to być jednak później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym nastąpiło zdarzenie, czyli: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.

Czy Pity 2015 Program jest lepszym rozwiązaniem niż papierowe formularze?

formularze papieroweCzas, kiedy to nasze zeznania podatkowe będą musiały znaleźć się w wybranych urzędach skarbowych zbliża się wielkimi krokami. Część z nas z pewnością skorzystania z tradycyjnych form rozliczenia, czyli uda się do urzędu po druki, następnie wypełni je ręcznie w domu, by później znów iść do fiskusa w celu ostatecznego złożenia zeznania.

W przypadku popełniania błędów na formularzu procedura ta musi się powtórzyć, co jest ściśle związane z procedurą, jaka dotyczy złożenia korekty na nieprawidłowych formularzach. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie tylko papierowe dokumentu mają moc prawną, ponieważ te wygenerowane w sposób komputerowy są analogiczne do tych tradycyjnych.

Jeśli pierwszy raz słyszysz o taki e-deklaracjach to musisz wiedzieć, że program do roliczeń pit dostępny do pobrania za darmo na naszej stronie jest takim właśnie narzędziem pomocowym, które właśnie umożliwia nam szybkie i bezproblemowe wystawianie swojego formularza. Program ten jest aplikacją całkowicie darmową, dlatego nie musimy obawiać się tego, że jej pobranie czy też użytkowanie jest związane z ponoszeniem jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Osiągałeś dochód za granicą? Poznaj zasady rozliczenia się z fiskusem w Polsce.

dochody zagraniczneDochód za granicą niejednej osobie może przysporzyć podatkowych problemów w Polsce. Rozliczenie roczne za 2014r. osoby posiadającej dochody z zagranicy może okazać się nie tak łatwe, jak to początkowo zakładaliśmy, a wszystko za sprawą np. podwójnego opodatkowania, które budzi spore kontrowersje wśród podatników, chcących rozliczyć się bez żadnych problemów. Na szczęście możesz skorzystać z programu do rozliczeń pit dostępnego na naszej stronie - program może być jedną z tych aplikacji, dzięki której bez większych problemów rozliczymy się z urzędem skarbowym. Działa już od kilku lat, a Polacy do tej pory darzą go sporym zaufaniem.

Co więcej, możliwe już stało się elektroniczne rozliczenie pit, przez co  proces podatkowy niebywale przyspieszył, a deklaracje bez większych przeszkód możemy wypełniać w domu, przed komputerem. Następnie wystarczy określić tylko swój urząd skarbowy i przesłać PIT-a do centrali. Program, który jest dostępny do pobrania na naszej stronie daje właśnie takie możliwości. - cała procedura rozliczeń pit przez internet jest zgodna z postanowieniami ministerstwa dotyczącymi e-deklaracji.

PITY 2015 - zobacz, co się zmienia i pobierz Pity 2015 Program.

pity - co sie zmieniaW bieżącym roku Pity za 2014 rok należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2015r.
Warto zwrócić uwagę, że ten rok przyniósł nam kilka istotnych zmian w formularzach i sposobach rozliczenia. O nich poniżej:

Największą i najważniejszą zmianą w formularzach podatkowych, którymi rozliczymy się za 2014 rok, jest brak NIP-u. Zamiast niego możemy teraz wpisać sam numer PESEL. NIP przyda się jedynie wypełniającym PIT-y przedsiębiorcom. Aktualne formularze zawiera między innymi Program dostępny do pobrania za darmo z naszej strony. Formularze z poprzednich lat w tym roku nie obowiązują!

Pit 2015 Program pozwala skorzystać z ulg. Oddaj krew i odlicz darowiznę od dochodu lub przychodu w Pity 2015

Osoba, która oddała honorowo krew, może skorzystać z ulgi i odliczyć od dochodu (rozliczająca się wg stawek) lub przychodu (ryczałtowcy) wartość przekazanej krwi rozliczając swój pit za 2014 rok.

Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby.

Najczęstsze błędy w PITy 2015 - nie popełniaj ich, aby uniknąć wezwania przez urząd skarbowy. Pit 2015 Program pozwoli uniknąć błędów.

Kto chociaż raz sam wypełniał roczne zeznania podatkowe PIT, zgodzi się, że podczas ich wypełniania można popełnić wiele błędów, bo pomyłka może nam się przytrafić na każdym kroku, szczególnie wtedy, gdy formularz wypełniamy ręcznie, zamiast skorzystać z Programu komputerowy.

Nie wszystkie błędy dyskwalifikują rozliczenia roczne, jednak mimo to mogą przysporzyć niemałych kłopotów. Zamiast tracić czas na wyjaśnianie błędów, lepiej zawczasu się ich ustrzec. Zobacz najczęściej popełniane błędy w zeznaniach podatkowych.

Nieaktualne dane osobowe podatnika

Podatnicy często nie informują (choć mają taki obowiązek) urzędu skarbowego o zmianie swoich danych osobowych objętych zakresem formularza NIP-3 lub NIP-1 (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą). Jednocześnie w zeznaniu rocznym podają nowe nazwisko, nowy numer dowodu osobistego czy nowy adres zamieszkania lub zameldowania. To nie wystarczy. W przypadku zmiany danych osobowych powinniśmy złożyć aktualizacyjny NIP-3 (albo NIP-1) i to w ciągu 30 dni od daty zmiany tych danych. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej dla uniknięcia wzywania do urzędu trzeba złożyć aktualizacyjny NIP (wypełniony w całości a nie tylko co do danych zmienionych) razem z zeznaniem PIT