Na czym polega system e-deklaracji PIT?

Pobierz formularz w formacie PDF

Kilka milionów Polaków posługuje się obecnie systemem e-deklaracje, który pozwala na złożenie zeznania rocznego PIT całkowicie przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, aby wywiązać się ze swojego zobowiązania wobec fiskusa. Możesz po prostu wypełnić deklarację PIT przed monitorem swojego komputera. Co więcej, takie rozliczenie jest znacznie łatwiejsze, niż gdybyś miał wypełniać poszczególne pola papierowego druku PIT. Na czym polega system e-deklaracje PIT i czy ty też możesz za jego pośrednictwem rozliczać się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

 

Warunki do spełnienia

Przy chęci skorzystania z systemu e-deklaracji podatkowych i wypełniania za jego pośrednictwem swojego rocznego zeznania podatkowego, musisz mieć sprzęt, który pozwoli ci na uruchomienie tego programu lub aplikacji. Najwygodniej jest korzystać z systemów online, które wymagają od użytkownika założenie konta klienta (podatnika) w systemie, a następnie po zalogowaniu się można już korzystać z wszystkich funkcji, jakie oferuje, łącznie z wypełnianiem rocznych rozliczeń podatkowych. Programy klasyczne wymagają instalacji na dysku twardym komputera, co w efekcie ogranicza nas do możliwości korzystania z programu tylko na sprzęcie, na jakim został on zainstalowany.

Dostęp do internetu to konieczność, jeśli z systemu e-deklaracji podatkowych chcemy wysłać swoją deklarację roczną do urzędu skarbowego, bez potrzeby drukowania zeznania i zanoszenia go na pocztę czy bezpośrednio do urzędu. Dodatkowo musisz wiedzieć, jaki przychód wykazałeś w poprzednim roku podatkowym. Obecnie nie musisz potwierdzać swojej tożsamości w PIT przez internet przy użyciu podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikacji. Wystarczy, że w odpowiednie pole w serwisie e-PIT wpiszesz swój przychód, jaki wykazałeś w poprzednim roku na deklaracji. Jeśli będzie on zgodny z sumą zapisaną w systemie urzędu skarbowego, twój e-PIT zostanie złożony poprawnie. Otrzymasz odpowiednie powiadomienie na adres e-mail, który podałeś w systemie oraz UPO - urzędowe potwierdzenie odbioru. Na marginesie trzeba powiedzieć, że jest to bardzo ważny dokument, który poświadcza, że w danym roku podatkowym wywiązałeś się z obowiązku wobec fiskusa. Jeśli więc ktokolwiek w kolejnych latach będzie miał wątpliwości co do tego, możesz okazać UPO elektroniczne.

Kreator rozliczenia podatkowego

Atutem systemu e-deklaracji podatkowych PIT bez wątpienia jest kreator rozliczenia, który pomaga na każdym kroku podatnikowi w wypełnianiu deklaracji podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Już na samym początku odczujesz, że jest to asystent, bez którego być może nie dałbyś rady samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Pomaga bowiem w wyborze odpowiedniego dla podatnika formularza PIT, na którym umieścisz informacje o swoich przychodach i ewentualnych kosztach ich uzyskania.

Obecnie w systemie e-PIT można wypełniać znakomitą większość formularzy podatkowych PIT, w tym popularne deklaracje:

  • PIT-16A - druk odpowiedni na rozliczenie podatników z podatku dochodowego na zasadach właściwych dla karty podatkowej,
  • PIT-28 - rozliczenie podatników opodatkowanych na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli tak zwanych ryczałtowców,
  • PIT-36 - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika,
  • PIT-36L - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według podatku liniowego, czyli jest to po prostu druk tzw. liniowców,
  • PIT-37 - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika,
  • PIT-38 - rozliczenie podatników z tytułu pozyskiwanych w poprzednim roku dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy.

Kreator podpowie, z jakich ulg i preferencji podatkowych będziesz mógł skorzystać przy danym rozliczeniu i jakie warunki powinieneś przy tym spełnić, aby było to całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Deklaracja PIT rencisty - jaki druk, jak wypełnić

Renta jest jednym z grup dochodów, z których podatnik musi rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Rencista musi wypełnić odpowiednie druki PIT, albo też jego deklaracja PIT może zostać złożona za pośrednictwem organu rentowego - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jaki druk PIT powinien wypełnić rencista przy samodzielnym rozliczeniu rocznym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy rozliczenie ulgi na krew w PIT wymaga jakiegoś specjalnego załącznika?

Honorowi dawcy krwi, którzy w poprzednim roku podatkowym przekazali do stacji krwiodawstwa krew i jej składniki, mogą skorzystać przy wypełnianiu rozliczenia rocznego ze specjalnej ulgi podatkowej. Ulga na krew pozwala na zmniejszenie zobowiązania wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jakie PITy honorowych dawców krwi mogą uwzględniać taką ulgę i czy podatnik powinien składać PIT z ulgą dla krwiodawców wraz z jakimś konkretnym załącznikiem, wymaganym przez przepisy prawa podatkowego?

Program do rozliczania PIT online - szybko, łatwo, na czas!

Od momentu, kiedy fiskus „uwolnił” rozliczenie PIT online, rośnie sukcesywnie liczba podatników, którzy decydują się na skorzystanie z takiej możliwości. Program online służący do wypełnienia i wysyłki deklaracji podatkowej PIT do urzędu skarbowego nie trzeba nawet instalować na dysku swojego komputera. Można w dowolnym miejscu i czasie, wszędzie tam, gdzie użytkownik ma dostęp do komputera i sieci internetowej, wypełnić swoje zeznanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i złożyć je w urzędzie skarbowym, bez wychodzenia z domu.

Co grozi za nieterminowe rozliczenie PIT?

Podatnicy objęci opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich przychodów (dochodów), czyli polscy rezydenci podatkowi, muszą nie tylko płacić fiskusowi podatki naliczone od właściwej podstawy opodatkowania, ale również składać rozliczenie PIT do urzędu skarbowego w ściśle oznaczonym w ustawie o PIT terminie. Sprawdźmy, jakie terminy rozliczeń rocznych obowiązują podatników będących osobami fizycznymi.

Program do rozliczania PIT rocznego - online (bez pobierania)

Programy służące do rozliczania deklaracji PIT przez internet można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to te, które wymagają od użytkownika ściągnięcia pliku z instalatorem na dysk komputera lub tabletu, następnie zainstalowania go i uruchomienia. Dopiero wtedy można wykorzystać program do rozliczania PIT-ów we właściwy sposób i wywiązać się tak z obowiązku podatkowego wobec fiskusa. Drugim typem są programy, które dostępne są w trybie online, za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Taki program do rozliczania PIT online jest prosty w obsłudze i nie zaśmieca dysku naszego urządzenia - komputera lub tabletu. Jego atutem jest fakt, że można z niego korzystać w dowolnym miejscu, bez potrzeby uruchamiania programu do e-deklaracji podatkowych na konkretnym komputerze. Potrzebna jest ku temu wyłącznie przeglądarka internetowa.