Pobierz program PITy 2020

Ponad 5 mln
prawidłowo rozliczonych podatników

  • kreator pit
  • podpowiedzi przy wypełnianiu
  • autoweryfikacja

Jakie limity na ulgi i odliczenia obowiązują w roku podatkowym 2015?

Pobierz formularz w formacie PDF

Jak co roku, tak i  w tym musimy zapoznać się z odliczeniami i ulgami. Rozliczenie PIT 2014  można złożyć przez Internet  - działa to na naszą korzyść, przyspieszając cały proces, a aplikacje, jak np. Program PITy 2014 dostępny do pobrania na naszej stronie, jeszcze bardziej ułatwia zadanie. Możemy się również pokusić o to, by skorzystać z rozwiązania, bardzo wygodnego, czyli z e-deklaracji podatkowej. Interaktywny druk przesyłamy (gotowy i rozliczony) do fiskusa, nie wychodząc praktycznie z domu. Nie musimy się więc martwić o wiele, a wystarczy tylko Internet.

E-deklaracje 2014 nie różnią się od zwykłego PIT-a. Plusem jest fakt, że kwoty podliczają się automatycznie, bez naszej ingerencji. Jednak wracając do tematu głównego, czyli ulg i odliczeń. Należy skupić się na kilku, najważniejszych dla podatnika. Ulga dla dzieci to jedna z najczęściej rozliczanych. Przysługuje na każde małoletnie dziecko, a rozliczyć ją może rodzic bądź prawny opiekun. Ulga ta dotyczy także pełnoletnich dzieci, które kontynuują naukę (studenci). Kwota, jaka podlega odliczeniu wynosi 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy. Tak w skrócie można przedstawić tę ulgę, z którą w e deklaracji można uwzględnić. Więcej w temacie: ulgi na dzieci oraz ulga prorodzinna

 

Kolejną ulgą, szczególnie istotną dla osób chorujących, jest ulga na wydatki na zakup leków (zlecone przez lekarza specjalistę). Ulga ta przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź osobom, które utrzymują niepełnosprawnych, jednak ich dochód nie może przekroczyć sumy 9 tysięcy 120 zł w roku podatkowym. Jeśli zaś chodzi o opłacenie przewodników lub niewidomych, limit roczny wynosi do sumy 2.280 zł odliczenia, tak samo w przypadku osób, które utrzymują psa przewodnika. Jeśli jesteś osobą korzystającą z tego typu ulg, może zainteresować się także: ulga rehabilitacyjna

Idąc dalej, jeśli chcemy odliczyć sobie Internet, możemy to uczynić do wysokości sumy 760 zł w mijającym roku podatkowym. Musimy jednak korzystać i opłacać Internet w miejscu zamieszkania. Co ważne, faktury i rachunki muszą zostać zachowane, jak w przypadku innych ulg - dokładniej pisaliśmy o tym w artykule: ulga internetowa. Są one dowodem na to, że odliczamy zgodnie z prawem.

Jeśli chodzi o darowizny, musimy tutaj wyszczególnić kilka typów. Po pierwsze darowizna na rzecz pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa i darowizny na rzecz działalności charytatywnej Kościoła. Po drugie, można odliczyć nie więcej niż 6% dochodu. - przeczytaj więcej w tym artykule: rozliczenie darowizny warto też zajrzeć do encyklopedii i poznać czym jest umowa darowizny.

limity na ulgi i odliczeniaKolejną ulgą, z której podatnik może skorzystać, jest ulga odsetkowa. Ulga, w której się odlicza wydatki na spłatę odsetek od zaciągniętego zobowiązania, czyli kredytu bądź pożyczki. Można tutaj wyszczególnić budowę domu lub zakup mieszkania, rozbudowę budynku mieszkalnego itp. Jeśli zaś chodzi o kwoty, to rozliczenie w 2014 roku zakłada odsetki od części kredytu nieprzekraczającej 325 tysięcy 990 zł. W ubiegłych latach były to kwoty mniejsze.

E-deklaracja podatkowa to opcja dla tych, którzy chcą szybko rozliczyć się z fiskusem. Korzystając z programów do rozliczania, np. z programu do roliczeń pit w formie e-deklaracji dostępnego na naszej stronie, możemy przygotować naszą e-deklaracje za 2014r. bez większych problemów.
Wielu Polaków skorzystało z tego rozwiązania, a nawet rozliczenie pit za 2014 rok przez Internet stało się dla nich rzeczą normalną. Wszystko dlatego, że ten typ rozliczenia praktycznie nie ma wad. Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, w jaki sposób zwrócić deklarację, może być pewny, że wypełniając e deklaracje na pewno sobie nie zaszkodzi.

Słowa kluczowe

  • e-deklaracje ulgi i odliczenia
  • e-deklaracje zalety podatnik
  • e-deklaracje 2015 szybkie rozliczenie
  • rozliczenie pit 2015 przez Internet bez błędów
  • e-deklaracja podatkowa korzyści ulgi

Ile pieniędzy możemy odliczyć, korzystając z ulgi na dzieci?

ile mozemy odliczyć ulgi na dzieciRodzice i opiekunowie, który nie funkcjonują w formalnym związku, mogą bez żadnych problemów odliczyć sobie ulgę na dziecko.

Jednak, by to zrobić, należy spełnić określone kryteria. Po pierwsze, ulga obejmuje dziecko, które nie przekroczyło 25 lat, ale uczy się, czyli np. studenci. Co ważne, dziecko nie może zarobić w ciągu roku podatkowego więcej niż 3088,68 zł (dochód). Należy tutaj jednak nakreślić sytuację, podczas której pobierana jest renta, ona nie jest wliczana w dochód, a co za tym idzie, nie będzie liczyła się podczas odliczenia do sumy 3088,68 zł. Mówiąc w skrócie, renta nie wpływa na dochód, z którego odlicza się podatek.  Jeśli zaś dziecko wstąpi w związek małżeński, rodzice bądź opiekunowie tracą możliwość odliczenia wspomnianej ulgi.

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z pełnomocnika przy składaniu Pity

Składanie deklaracji podatkowych PITy 2014 nie jest mocną stroną większości Polaków, co więcej, bardzo często sprawia nam to trudności i kłopoty. Niezmiernie często korzystamy z porad znajomych, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o pitach i podatkach oraz rozliczeniach z Urzędami Skarbowymi. Coraz większą popularnością cieszą się również firmy i instytucje trudniące się pełnomocnictwem podatkowym. Co to znaczy?

Oznacza to, prostymi słowy, iż mamy swoich pełnomocników i przedstawicieli w ramach rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. Ci ludzie znają się na sprawach podatków o wiele lepiej niż my sami. O wiele lepiej jest powierzyć nasze ważne sprawy podatkowe tym, którzy są w danej dziedzinie ekspertami. Wobec tego, w jakich konkretnie sytuacjach możemy korzystać z pełnomocnika przy składaniu druków PITy 2014 oraz przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym? Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością będzie w stanie udzielić nam wszechstronne źródło wiedzy, jakim jest w dzisiejszych czasach Internet. Dzięki niemu - mamy dostęp do bardzo wielu baz danych i źródeł informacji.

W jakich sytuacjach Urząd Skarbowy może wezwać nas do siebie

kiedy urząd skarbowy może nas wezwać - ilustracjaJak wiadomo urząd skarbowy ma możliwość wezwać każdego z podatników do stawienia się w swojej siedzibie, a powodów może być naprawdę nieskończenie wiele. Jednakże zawsze wezwanie do Urzędu Skarbowego budzi w nas skrajne emocje i lęk, temu nie da się zaprzeczyć. W jakich wobec tego okolicznościach możemy dostać wezwanie do urzędu skarbowego?

Sam fakt możliwości wezwania nas do urzędu skarbowego został sformulowany w art. 155, paragraf 1 Ordynacji Podatkowej. Powody również są tam określone, możemy wśród nich znaleźć przykładowo konieczność złożenia zeznań, wyjaśnień (w sprawie swojej, jak i osoby trzeciej), Urząd Skarbowy może wymagać od nas dokonania określonej przez siebie czynności bądź złożenia oświadczenia w danej sytuacji.

Osiągałeś dochód za granicą? Poznaj zasady rozliczenia się z fiskusem w Polsce.

dochody zagraniczneDochód za granicą niejednej osobie może przysporzyć podatkowych problemów w Polsce. Rozliczenie roczne za 2014r. osoby posiadającej dochody z zagranicy może okazać się nie tak łatwe, jak to początkowo zakładaliśmy, a wszystko za sprawą np. podwójnego opodatkowania, które budzi spore kontrowersje wśród podatników, chcących rozliczyć się bez żadnych problemów. Na szczęście możesz skorzystać z programu do rozliczeń pit dostępnego na naszej stronie - program może być jedną z tych aplikacji, dzięki której bez większych problemów rozliczymy się z urzędem skarbowym. Działa już od kilku lat, a Polacy do tej pory darzą go sporym zaufaniem.

Co więcej, możliwe już stało się elektroniczne rozliczenie pit, przez co  proces podatkowy niebywale przyspieszył, a deklaracje bez większych przeszkód możemy wypełniać w domu, przed komputerem. Następnie wystarczy określić tylko swój urząd skarbowy i przesłać PIT-a do centrali. Program, który jest dostępny do pobrania na naszej stronie daje właśnie takie możliwości. - cała procedura rozliczeń pit przez internet jest zgodna z postanowieniami ministerstwa dotyczącymi e-deklaracji.

Czy Pity 2015 Program jest lepszym rozwiązaniem niż papierowe formularze?

formularze papieroweCzas, kiedy to nasze zeznania podatkowe będą musiały znaleźć się w wybranych urzędach skarbowych zbliża się wielkimi krokami. Część z nas z pewnością skorzystania z tradycyjnych form rozliczenia, czyli uda się do urzędu po druki, następnie wypełni je ręcznie w domu, by później znów iść do fiskusa w celu ostatecznego złożenia zeznania.

W przypadku popełniania błędów na formularzu procedura ta musi się powtórzyć, co jest ściśle związane z procedurą, jaka dotyczy złożenia korekty na nieprawidłowych formularzach. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie tylko papierowe dokumentu mają moc prawną, ponieważ te wygenerowane w sposób komputerowy są analogiczne do tych tradycyjnych.

Jeśli pierwszy raz słyszysz o taki e-deklaracjach to musisz wiedzieć, że program do roliczeń pit dostępny do pobrania za darmo na naszej stronie jest takim właśnie narzędziem pomocowym, które właśnie umożliwia nam szybkie i bezproblemowe wystawianie swojego formularza. Program ten jest aplikacją całkowicie darmową, dlatego nie musimy obawiać się tego, że jej pobranie czy też użytkowanie jest związane z ponoszeniem jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Czas na rozliczenie Pit 2015. Co to jest obowiązek podatkowy i kiedy powstaje? I jak się ma do tego Pity 2015 Program.

czas na rozliczenie pitJak określa ordynacja podatkowa, obowiązek podatkowy to zaistnienie zdarzenia określonego w ustawach, rodzącego powinność przymusowej zapłaty, czyli świadczenia pieniężnego.

Ustawa również określa czym jest owe zdarzenie. I tak może to być: uzyskanie dochodu, nabycie spadku, sprzedaż mieszkania. Powstały na skutek tego zdarzenia obowiązek podatkowy nie oznacza jeszcze, że osoba zobowiązana jest do zapłaty podatku. Może nastąpić to wtedy, kiedy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe. Obowiązek podatkowy nakłada jedynie na podatnika konieczność złożenia w urzędzie stosownych deklaracji lub ksiąg podatkowych. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym przychody należy uwzględnić w podstawie opodatkowania. Ta datą zwykle jest dzień wystawienia rachunku lub faktury. Nie może to być jednak później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym nastąpiło zdarzenie, czyli: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.