Czy podatnik musi korzystać z pomocy ekspertów przy rozliczaniu e-deklaracji?

Pobierz formularz w formacie PDF

E-deklaracje PIT przez internet to wygodna i szybka metoda na rozliczanie się z fiskusem z tytułu uzyskanych w poprzednim roku podatkowym przychodów lub dochodów. Bez względu na metodę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w zasadzie zawsze można złożyć PIT przez internet lub choćby wypełnić go w wersji elektronicznej. Początkujący podatnik, który nie ma szerokiej wiedzy z zakresu aktualnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez problemu poradzi sobie z obsługą programu do wypełniania e-PIT-ów. Jak on działa?

 

Wybór formularza podatkowego

Możesz skorzystać albo z programu online do wypełniania zeznań podatkowych PIT, albo z programu instalowanego na komputerze. Wybór tego pierwszego zapewnia wygodę i niezależność korzystania z niego z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Po uruchomieniu programu możesz wybrać źródło pozyskiwania swoich przychodów. Nie musisz więc wiedzieć, jaki formularz PIT wybrać. W systemie po wyborze źródła przychodów kreator sam zasugeruje, który druk PIT będzie poprawny, posiłkując się przy tym także wybraną przez podatnika metodą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W systemie będziesz mieć do wyboru następujące druki w wersji elektronicznej, zgodne z papierowymi formularzami PIT:

 • PIT-16A - adresowany do kartowiczów, opodatkowanych kartą podatkową;
 • PIT-19A - przeznaczony dla osób duchownych, rozliczających się na zasadach ryczałtu;
 • PIT-28 - przeznaczony dla ryczałtowców, opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
 • PIT-36 - przeznaczony dla podatników opodatkowanych skalą podatkową, pozyskujących dochody bez pośrednictwa płatnika,
 • PIT-36L - przeznaczony dla liniowców, opodatkowanych podatkiem liniowym;
 • PIT-37 - kierowany do podatników opodatkowanych skalą podatkową, pozyskujących dochody za pośrednictwem płatnika;
 • PIT-38 - przeznaczony na rozliczenie dochodów kapitałowych i giełdowych;
 • PIT-39 - kierowany do osób rozliczających dochodów tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości;
 • PIT-40 - przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
 • PIT-40A - przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę.

Jak wypełnić e-deklarację krok po kroku?

Po wyborze formularza podatkowego PIT będziesz mieć asystenta rozliczenia, w postaci kreatora elektronicznego. Wskaże on pola, jakie trzeba wypełnić i podpowie, jakie informacje w nich umieścić. Na pierwszej stronie rozliczenia wpisujesz:

 • w lewym górnym rogu musisz wpisać swój identyfikator podatkowy - PESEL lub NIP. Najczęściej PESEL wpisują osoby fizyczne nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej, a NIP - przedsiębiorcy i czynni podatnicy VAT.
 • na środku wpisujesz rok, za który dokonujesz rozliczenia,
 • poniżej podajesz tryb zeznania podatkowego - indywidualny lub na preferencyjnych zasadach, łącznie ze współmałżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Tylko niektóre formularze podatkowe dają możliwość preferencyjnego rozliczenia podatkowego, więc nie w każdym będzie takie pole do zaznaczenia - obecne tylko dla PIT-37 lub PIT-36. Kreator wskaże automatycznie, jakie musisz spełnić warunki dla takich rozliczeń rocznych.
 • podajesz miejsce i cel składania zeznania - w systemie możesz wybrać z rozwijanej listy swój urząd skarbowy, a program automatycznie wpisze jego dane adresowe.

W części B formularza podatkowego podaje się dane identyfikujące podatnika, w tym dane dotyczące miejsca zamieszkania.

W kolejnym kroku musisz wpisać wszystkie swoje przychody lub straty ze źródła przychodów oraz ewentualne koszty - w przypadku metody skali podatkowej lub podatku liniowego, ponieważ dla nich podstawą rozliczenia jest twój dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Wpisujesz w tej części wszystkie źródła przychodów według jednej metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dzięki kreatorowi rozliczenia podatkowego e-deklaracji PIT nie musisz samodzielnie obliczać podstawy opodatkowania, dobierać stawkę podatku i wyliczać podatek należny fiskusowi.

Wszystko to zrobi za ciebie program, jeśli tylko podasz podstawowe dane dotyczące zeznania podatkowego. Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, z zastosowaniem dwustopniowej skali podatkowej, konieczne staje się więc podanie kwoty przychodu oraz kosztów jego uzyskania. Kwestie rachunkowe realizuje automatycznie kreator.

Następnie wpisujesz odliczenia od podatku, m.in. wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne czy odliczeń wydatków mieszkaniowych oraz ulg, np. ulgi na dziecko, rehabilitacyjnej, na darowiznę, dla honorowych krwiodawców i tym podobnych. Kreator podpowiada warunki zastosowania każdego z tych odliczeń, więc nie musisz już szukać w ustawach, kiedy można je wykorzystać w swoim rozliczeniu PIT.

W większości formularzy podatkowych wpisać można, komu chcemy przekazać 1 proc. podatku należnego fiskusowi. Pamiętać należy, że taki podarunek mogą otrzymać tylko organizacje pożytku publicznego.

Weryfikacja tożsamości podatnika

Żeby złożyć skutecznie e-deklarację podatkową PIT należy jeszcze zweryfikować swoją tożsamość. Nie musisz przy tym mieć podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Wystarczy wpisać na pytanie kreatora rozliczenia kwotę przychodu z poprzedniej deklaracji podatkowej rocznej. Jeśli będzie ona poprawna, a jest to sprawdzane automatycznie przez system, e-deklaracja PIT za dany rok zostanie złożona skutecznie, a ty wywiążesz się ze zobowiązania wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Program do rozliczania PIT online - szybko, łatwo, na czas!

Od momentu, kiedy fiskus „uwolnił” rozliczenie PIT online, rośnie sukcesywnie liczba podatników, którzy decydują się na skorzystanie z takiej możliwości. Programu online służący do wypełnienia i wysyłki e-deklaracji podatkowej PIT do urzędu skarbowego nie trzeba nawet instalować na dysku swojego komputera. Można w dowolnym miejscu i czasie, wszędzie tam, gdzie użytkownik ma dostęp do komputera i sieci internetowej, wypełnić swoje zeznanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i złożyć je w urzędzie skarbowym, bez wychodzenia z domu. Chcesz wiedzieć jak? Z naszego artykułu dowiesz się: czym różni się program online od programu komputerowego w standardowej wersji do rozliczania zeznań podatkowych rocznych? Jakie formularze podatkowe można złożyć w formie elektronicznej na ręce fiskusa? Jakie są sposoby weryfikowania tożsamości podatnika? W jakich terminach należy rozliczać PITy?

Skorzystaj z programu do PIT online - nic nie musisz pobierać!

Nie chcesz zaśmiecać pamięci swojego komputera kolejnymi programami do wypełniania e-deklaracji podatkowych PITy? Wcale nie musisz tego robić i wbrew pozorom nie będzie to jednocześnie oznaczało rezygnacji z elektronicznego rozliczenia podatkowego PIT. Program online pomoże ci wypełnić zobowiązanie wobec fiskusa, wysłać PIT wraz z ewentualnymi załącznikami i otrzymać urzędowe potwierdzenie odbioru na wskazany adres poczty elektronicznej. Jak korzystać z takiego programu? Czy wszystkie formularze PIT będzie można w nim bezproblemowo wypełnić? W jakim terminie należy złożyć PIT online?

Bezpłatny program online do rozliczania formularzy PITy

Program online, służący do wypełniania rocznych zeznań podatkowych PIT, w zdecydowany sposób ułatwi ci procedurę rozliczenia podatkowego z fiskusem. Jeśli masz status polskiego rezydenta podatkowego, tj. przebywałeś w Polsce przez co najmniej 183 dni, czyli połowę roku albo masz w Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów rodzinnych lub biznesowych, wówczas będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem w polskim urzędzie skarbowym. Rozliczenie roczne możesz wypełnić i wysłać fiskusowi za pośrednictwem programu online, który nie wymaga pobierania niczego na dysk swojego komputera i instalowania programu na komputerze. Sprawia to, że z takiego programu zawsze można skorzystać, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia będziemy logować się do serwisu z udostępnioną aplikacją online do uzupełniania zeznań podatkowych PITy.

Skorzystaj z programu do PIT online - nic nie musisz pobierać!

Nie chcesz zaśmiecać pamięci swojego komputera kolejnymi programami do wypełniania e-deklaracji podatkowych PITy? Wcale nie musisz tego robić i wbrew pozorom nie będzie to jednocześnie oznaczało rezygnacji z elektronicznego rozliczenia podatkowego PIT. Program online pomoże ci wypełnić zobowiązanie wobec fiskusa, wysłać PIT wraz z ewentualnymi załącznikami i otrzymać urzędowe potwierdzenie odbioru na wskazany adres poczty elektronicznej. Jak korzystać z takiego programu? Czy wszystkie formularze PIT będzie można w nim bezproblemowo wypełnić? W jakim terminie należy złożyć PIT online?

Umowa z nianią, czyli roczny PIT niani

Praca niani, czyli opiekunki do dziecka, może być wykonywana na podstawie formalnie zawartej umowy. Jest to legalny sposób na zatrudnienie niani. W takim wypadku umowa z nianią rodzi pewne konsekwencje podatkowe. Nianie mogą liczyć dzięki temu na ubezpieczenie społeczne z ZUS. Ich roczny PIT musi uwzględnić dochody pozyskiwane z umowy z rodzicami, u których pracują. Jakie zestawienie podatkowe roczne powinna więc złożyć niania? Czy deklaracje Pity opiekunek do dzieci będą sporządzane w taki sam sposób, jak przy pracy na etacie?

Czy e-Deklaracja PIT to bezpieczny sposób na rozliczenie z fiskusem?

Rozliczenie roczne jest obowiązkowe dla wszystkich podatników mających status polskiego rezydenta podatkowego, którzy w poprzednim roku pozyskiwali przychody lub dochody opodatkowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mają oni prawo i możliwość złożenia swojego zeznania PIT przez internet. Czasem jednak pojawiają się wątpliwości, czy e-deklaracja PIT jest bezpieczną formą na rozliczenie z fiskusem?