Pobierz program PITy 2016

Ponad 5 mln
prawidłowo rozliczonych podatników

 • kreator pit
 • podpowiedzi przy wypełnianiu
 • autoweryfikacja

Ulgi budowlane nabyte w latach ubiegłych - załączniki w Programie Pity 2015

Pobierz formularz w formacie PDF

Co prawda już jakiś czas temu z pakietu przysługujących nam ulg usunięto ulgi budowlane, niemniej osoby, które nabyły prawo do ulgi budowlanej, przy okazji sporządzania druku podatkowego rozliczenie roczne PIT 2014, mogą jeszcze dokonać odliczeń z tego tytułu.

Oczywiście, jak przystało na ulgi, nie każdemu z nas przysługuje prawo do ulgi budowlanej. O ulgi budowlane starać mogą się jedynie osoby, które prawo do ulgi budowlanej nabyły w latach poprzednich. Oczywiście nadal przy okazji remontu mieszkania, czy budowy domu możemy skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe, ale nie należy mylić tego rodzaju ulgi z ulgą budowlaną. Ulga z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe dotyczy jedynie zwrotu VAT za niektóre materiały budowlane wykazane szczegółowo w załącznikach do druku VZM-1, na którym winniśmy złożyć nasz wniosek o zwrot VAT.

 

W przypadku rozliczenia ulgi budowlanej nabytej w latach ubiegłych, nasz druk podatkowy Pit 2014 winniśmy złożyć na specjalnym formularzu podatkowym, jakim jest załącznik PIT/D. Druk ten należy dołączyć do głównego formularza rozliczenie roczne PIT 2014, na którym rozliczmy dochód osiągnięty przez nas w roku ubiegłym. W sytuacji, kiedy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z wcześniej już nabytą ulgą, koniecznym jest również do druku pity 2014 dołączenie dodatkowego załącznika PIT-2k.

Szukając sposobu na rozliczenie

Dla osób nieobeznanych z tematem rozliczeń rocznych, a tym bardziej ulg, w tym ulgi budowlanej, kwestia sporządzenia druku podatkowego może przysporzyć niemało kłopotów. Dlatego tym bardziej już zawczasu warto zaopatrzyć się w niezawodną pomoc, jaką jest program PITy 2014. Ta sprawdzona aplikacja komputerowa już od lat wspomaga podatników podczas corocznego rozliczania się z fiskusem. Program PITy 2014 wyposażony jest w prosty i przyjazny podatnikowi interface, co ważne, jest bardzo prosty w obsłudze, jak i samej instalacji. Dzięki aktywnym formularzom podatkowym, jakie znajdują się w programie, możesz swobodnie wypełniać i poprawiać swój druk podatkowy PITy 2014 wedle Twojej potrzeby. A kiedy druk podatkowy będzie już gotowy, możesz go wydrukować i podpisać, bądź wysłać go drogą on-line wprost do urzędu skarbowego.

Ulga budowlana – z jakiego tytułu?

Nabyta w latach ubiegłych ulga budowlana przysługuje nam z kilku różnych tytułów, takich jak:

 • remont i modernizacja budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a także wpłaty,
 • spłata odsetek od kredytu, czy też pożyczki mieszkaniowej,
 • spłata kredytu z odsetkami z lat 1992-1993 przeznaczonego na cele mieszkaniowe,
 • a także kontynuacja systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej prowadzonej przez jeden bank.

W przypadku sporządzania druku podatkowego PIT/D warto również wiedzieć, że w sytuacji, kiedy rozliczasz się razem z małżonkiem, możliwe jest złożenie jednego załącznika. Warto również pamiętać, aby do druku podatkowego rozliczenie roczne PIT 2014 nie dołączać dowodów poświadczających nasze wydatki. Należy natomiast je gromadzić i przechowywać w domu na wypadek wezwania ze strony urzędu skarbowego. W przypadku wydatków poniesionych przez nas z tytułu kredytu mieszkaniowego, dokumentem poświadczającym nasze prawo do ulgi są z kolei zaświadczenia wydane przez bank, w którym dany kredyt został zaciągnięty.

Jeśli rozliczenie ulgi budowlanej wydaje Ci się zbyt skomplikowane, sięgnij po Program pity 2014, z którym każde rozliczenie staje się łatwe.

Słowa kluczowe

 • ulgi budowlane nabyte w latach ubiegłych a pity 2015
 • zeznanie roczne 2015 a ulgi budowlane
 • ulgi budowlane a rozliczenie roczne PIT 20112
 • jak rozliczyć ulgi budowlane w pity 2015
 • program PITy 2015 a ulgi budowlane

Rozliczenie podatkowe na formularzu PIT8-C za pomocą programu PITy 2015

Musisz rozliczyć stypendium? A może właśnie zbyłeś papiery wartościowe i zastanawiasz się, na jakim druku podatkowym powinieneś dokonać stosownego rozliczenia? Warto sięgnąć po program pity 2014, w którym znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Nie każdy z nas wie, że wraz z początkiem roku 2011, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotychczas obowiązujące druki podatkowe PIT-8S i druk PIT-2C, zostały zastąpione jednym drukiem, PIT-8C. I tak naprawdę zakres dochodów, jakie możemy w tym druku pity 2014 wykazać, jest dość rozległa. W druku PIT-8C rozliczyć możemy nasze dochody osiągane nie tylko z tytułu otrzymywanego przez nas stypendium czy też dotacji, ale także z tytułu dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Zaliczka z tytułu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości a obowiązek podatkowy w Programie PITy 2015

Jednym z problemów, jakie napotykają osoby sprzedające swoją nieruchomość, jest kwestia rozliczenia zaliczki z tytułu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

W zależności od kwoty, na jaką opiewa dana zaliczka pobrana w ramach zawartej umowy przedwstępnej, owa zaliczka może zostać różnie zinterpretowana przez urząd skarbowy. Jeśli zatem zależy Ci na poprawnym i prawidłowym rozliczeniu tego rodzaju przychodu, warto posłużyć się pomocną aplikacją komputerową, jaką jest Program Pity 2014. Ta ceniona i powszechnie stosowana przez podatników aplikacja komputerowa pomoże Ci zmierzyć się z wieloma obliczeniami, jak również wskaże Ci miejsca, w jakie należy wpisać konkretne wielkości. Aplikacja wesprze Cię również w procesie wyboru odpowiedniego formularza podatkowego pity 2014. A co ważne, dzięki instalacji Programu Pity 2014 zaoszczędzisz nie tylko swój czas, ale i pieniądze, gdyż instalacja programu jest całkowicie bezpłatna. Tym samym pozwoli Ci na zaoszczędzenie środków, które w normalnych warunkach musiałbyś wydać na pomoc księgowej, niezbędną przy sporządzaniu druku podatkowego rozliczenie PIT 2014.

Program PITy 2015 i poprawne rozliczenie z prowadzenia dzierżawy

Rozliczając dochody, jak co roku, zobowiązani jesteśmy rozliczyć na druku podatkowym PIT 2014 każdy dochód, jaki w 2014 roku podatkowym uzyskaliśmy. W tym również dochody otrzymane z dzierżawy.

W przypadku kiedy nasze dochody otrzymujemy z tytułu dzierżawy do wyboru, mamy dwie opcje jej rozliczenia. Po pierwsze, możemy ją rozliczyć w oparciu o skalę podatkową lub, jeśli wolimy, na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5 %. Decydując się na drugi sposób, czyli na ryczałt, musimy pamiętać, że tę formę rozliczenia musimy zgłosić do urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia. W przypadku, kiedy nasz druk zgłoszenia złożymy w urzędzie skarbowym w późniejszym terminie, zobowiązani będziemy do innej formy rozliczenia.

Zamiana nieruchomości a podatek obu stron transakcji - rozliczenie roczne w Programie PITy 2015

W przypadku, kiedy decydujesz się na zamianę swojej nieruchomości na rzecz innego domu, czy też mieszkania, zarówno Ty, jak i osoba zbywająca Tobie daną nieruchomość, jesteście zobowiązani do rozliczenia się z zaistniałego faktu podatkowego z urzędem skarbowym.

W przypadku transakcji, jaką jest zamiana nieruchomości, zobligowani jesteśmy jako podatnicy, do uregulowania do skarbu państwa należnego podatku. W takim przypadku każda ze stron biorących udział w wymianie, zobligowana jest do rozliczenia przychodu, jak i kosztu tejże transakcji.

Przychodem ujętym w druku pity 2014 zatem będzie wartość nieruchomości, którą na drodze zamiany nabywamy, natomiast jej kosztem jest wartość zbywanej przez nas nieruchomości. A zatem wartością ujętą w druku rozliczenie PIT 2014 jest wartość nieruchomości wpisanej w umowie zamiany. W przypadku, kiedy z pewnych względów wymieniona w druku Pity 2014 wartość zbywanej, czy też nabywanej nieruchomości, zdaje się być zdaniem urzędu skarbowego zaniżona bądź znacznie zawyżona, fiskus ma prawo zlecić ustalenie wartości zamienianych nieruchomości.

Banki kontra fiskus. Czy cashback jest dochodem?

Wśród klientów banków coraz większą popularność zdobywa usługa cashbacku. Polega ona na tym, iż bank zwraca kilka procent z wydanej przez klienta na zakupy kwoty, o ile użył on powiązanej z kontem karty kredytowej. Tego typu usługę proponuje dzisiaj wiele banków, np. BGŻ, Alior Sync, mBank czy Bank Millenium.

Warto dodać, iż banki w zależności od wewnętrznych ustaleń oferują cashback wszystkim posiadaczom konta lub też ograniczonej grupie klientów (mBank, Alior Sync), a także różnicują wysokość zwrotu. I tak w Millenium można liczyć na zwrot kwoty stanowiącej 3% rachunku z supermarketu, natomiast BGŻ zwróci nam zaledwie 1% od najwyższego wpływu na konto w miesiącu. Bardziej hojny jest mBank, który w ramach programu pilotażowego daje swoim najbardziej aktywnym klientom aż 20% zniżki na zakupy w internecie (jednak tylko w sklepach AppStore, xBox Live czy PlayStation Store). Jednocześnie mBank wyłącza ze swojej promocji transakcje dokonane na allegro, korzystając z negatywnych doświadczeń konkurencji. Jeszcze w zeszłym roku za tego typu zakupy Alior Sync zwracał swoim klientom aż 5% wartości produktu, co zachęciło bardziej "przedsiębiorczych" posiadaczy konta do zawierania fikcyjnych transakcji. W efekcie nieuczciwi klienci mogli w skali roku zaoszczędzić dobrze ponad tysiąc złotych.

Jakie uprawnienia posiada podatnik?

Warto wiedzieć, iż polskie prawo podatkowe nakłada na nas nie tylko szereg obowiązków, lecz również daje rozmaite przywileje, które możemy wykorzystać w kontaktach z urzędem skarbowym. Jednak z reguły statystyczny Kowalski ma o swoich prawach niewielkie pojęcie, nie wie również, w jaki sposób powinien je egzekwować. Tymczasem brak wiedzy na temat własnych uprawnień często stawia podatników w niekorzystnej sytuacji i odbiera im możliwość wpływu na bieg postępowania skarbowego. Warto więc przypomnieć czytelnikom, jakie uprawnienia im przysługują i szerzej scharakteryzować niektóre zapisy.

PRAWO DO ZWROTU NADPŁATY PODATKU

Z nadpłatą mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik zapłacił nienależny podatek lub odprowadził podatek w wysokości wyższej niż było to wymagane. Nadpłata występuje również w sytuacji, w której płatnik (tj. pracodawca lub organ rentowy) pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od kwoty należnej.

Podatnik ma prawo złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku, może również wnioskować do urzędu skarbowego o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.