Pobierz program PITy 2016

Ponad 5 mln
prawidłowo rozliczonych podatników

 • kreator pit
 • podpowiedzi przy wypełnianiu
 • autoweryfikacja

Dorabiasz na emeryturze lub rencie? Rozliczenie podatkowe 2015, jaki PIT powinieneś wybrać w PITy 2015 programem?

Pobierz formularz w formacie PDF

emeryt pracujący fotografiaKażdy emeryt oraz rencista powinien, tak jak wszyscy podatnicy, rozliczyć się ze swoich dochodów osiąganych w danym roku podatkowym. W większości przypadków, ze składania rozliczenia rocznego - podatników–seniorów  wyręcza ZUS lub KRUS, ale w niektórych sytuacjach należy samodzielnie złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym. Warto rozważyć, czy do wypełnienia pit 2014 nie wykorzystać wtedy aplikacji komputerowej. Taki program do rozliczenia PITów emerytów zdecydowanie ułatwi oraz przyspieszy sporządzenie deklaracji podatkowej za rok 2014.

 

Jeżeli emeryt lub rencista nie miał w ciągu ubiegłego roku innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie zalicza się do tych dochodów) poza otrzymywanymi z ZUS lub KRUS, sprawa jest prosta. Instytucje te (jako płatnicy świadczeń) w jego imieniu złożą rozliczenia podatku za 2014r. do odpowiedniego urzędu skarbowego, a sam podatnik najpóźniej do końca lutego 2014 r. otrzyma jedynie druk PIT-40A zawierający roczne obliczenie podatku. Ten sam druk ZUS lub KRUS wysyła fiskusowi i kwestię rozliczenia pitu podatnik może uznać za zamkniętą. Jedyny warunek do spełnienia - świadczenia z ZUS lub KRUS były wypłacane przez cały rok podatkowy (od stycznia do grudnia 2014 r.).

roczne obliczenie podatku przez organ rentowyNie zawsze jednak emeryci i renciści mogą liczyć na to, że ZUS lub KRUS ostatecznie rozliczy się za nich z fiskusem. Nie stanie się tak na przykład wtedy, gdy w ubiegłym roku pracowali i pobierali rentę lub emeryturę. W tej sytuacji ZUS lub KRUS wystawia podatnikowi PIT-40A i rozlicza jedynie z osiąganych dochodów z emerytury czy renty. Natomiast od firmy, w której pracował podatnik, powinien otrzymać formularz PIT-11, w którym pracodawca wykazuje jego zarobki w czasie trwania umowy o pracę oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Wówczas emeryt lub rencista na podstawie tych informacji, tj. od pracodawcy PIT-11 oraz z PIT-40A, powinien wypełnić rozliczenie podatku na druku PIT-37, w którym dokona ostatecznego rozliczenia. Podobnie dzieje się, gdy podatnik otrzymuje emeryturę lub rentę, ale dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą. Wówczas podatnik sam musi rozliczyć się z urzędem skarbowym, wypełniając i składając PIT-36.

Warto pamiętać, że w przypadku uzyskiwania niewielkich dochodów, nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla przykładu, w 2012 r. kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł.

Do tego pamiętaj o różnorakich ulgach i darowiznach, które możesz sobie odliczyć od dochodu - o odliczaniu darowizny przeczytaj tutaj: rozliczanie darowizny

Słowa kluczowe

 • Emerytura a PITy 2015 Program
 • Rozliczenie roczne 2015 emeryta
 • Program pit 2015 dla emeryta
 • Program do rozliczania pitów 2015
 • Darmowy program PIT 2015
 • Rozliczenie pit 2015
 • dodatkowe dochody emeryta rencisty pit 2015

Samodzielnie wydrukowana faktura za Internet a odliczenie ulgi internetowej w PITy 2015 programie

Tzw. ulga internetowa cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Można z niej skorzystać, rozliczając się w sposób tradycyjny, jak i w przypadku korzystania z naszej aplikacji komputerowej. Dzięki uldze można odliczyć od rozliczenia pit 2014 koszty poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet w wysokości do 760 zł. Podatnicy coraz częściej zastanawiają się jednak, czy faktury VAT, które otrzymują od dostawcy, są dla fiskusa wystarczającym dowodem na poniesione wydatki. 

Najprościej rozstrzygnąć problem w tych sytuacjach, w których dostawca Internetu wystawia papierowe faktury na świadczone przez siebie usługi i wysyła je do nabywcy. Wówczas podatnik przedstawia po prostu te dokumenty fiskusowi. Często jednak operatorzy nie wysyłają faktur do klientów, oferując dostęp do nich w formie elektronicznej, jako pliku tekstowego na swojej stronie internetowej. Klient przez Internet ma możliwość zapoznania się z taką fakturą, jak i wydrukować ją we własnym zakresie.

Zwrot nadpłaty rozliczenia PIT a rozliczenie roczne w Pity 2015 Programie, nie spóźnij się !

Rozliczenie podatkowe u wielu osób wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym, którą fiskus musi podatnikowi zwrócić. Najczęściej zwrot nadpłaty podatku wchodzi w grę wtedy, gdy podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem, korzysta z ulg, np. na dzieci, gdy pracuje tylko przez część roku. W takiej sytuacji urząd skarbowy na zwrot pieniędzy ma trzy miesiące od momentu złożenia zeznania przez podatnika. W przypadku osób, które złożyły rozliczenie pit w ostatniej chwili (np. 30 kwietnia), zwrot nadpłaty otrzymają najpóźniej pod koniec lipca. Jeśli liczysz na preferencyjne rozliczenie podatku, to również pilnuj bardzo mocno tego terminu - 30 kwietnia! Jeżeli zależy Ci na szybkim zwrocie podatku, to skorzystaj już dziś z programu PITy 2014 służącego do rozliczania pitów i wypełnij z jego pomocą bezbłędnie i szybko swoje zeznanie roczne - PIT 2014.

Złożenie rozliczenia PIT 2015 po terminie pozbawia preferencyjnego rozliczenia, rozliczenie podatku z PITy 2015 programem w 15 minut

po terminie - zegarZłożenie rozliczenia PIT 2014 po terminie,  to jeden z najkosztowniejszych błędów, jaki może popełnić osoba, która chce się rozliczyć z małżonkiem lub dzieckiem.

Powoduje to bowiem, że podatnik traci prawo do obliczenia podatku na preferencyjnych zasadach. Nie czekaj zatem i pobierz nasz darmowy Program PITy 2014. Dzięki niemu szybko i samodzielnie rozliczysz pit 2014 oraz unikniesz błędów w swojej deklaracji podatkowej.

Takie konsekwencje wynikają z ustawy dotyczącej rozliczanie pitów, zgodnie z którą małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Ustęp 2 wprowadza jednak wyjątek. Wynika z niego, że wspólne zeznanie mogą złożyć małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok wspólność majątkowa. Z kolei ustęp 4 umożliwia preferencyjne rozliczenie samotnym rodzicom.

Dochody z wynajmu mieszkania w rozliczeniu rocznym z Pity 2015 programem

Część osób uzyskujących dochód z wynajmu mieszkania, nie zgłasza tego faktu fiskusowi. Eksperci oceniają, że w szarej strefie może tkwić nawet większość tego rynku. Tymczasem umowa najmu jest wymieniona w ustawie o podatku dochodowym jako jedno ze źródeł przychodu podatnika, co oznacza, że należy płacić podatek z tego tytułu. Tych, którzy mimo wszystko nie zdecydują się na zapłatę podatku, może spotkać surowa kara. Jeśli urząd skarbowy dowie się o czerpaniu dochodów z lokalu bez jego wiedzy, naliczy podatek w wysokości 75 proc.! Nie wiesz jak rozliczyć się z tego dodatkowego dochodu? Ściągnij nasz darmowy Program PITy 2014 - on Ci w tym szybko i skutecznie pomoże. Już dziś pobierz go z naszego serwisu, bo to najlepszy, a przy tym - darmowy program do rozliczenia pitów za 2014r. i rozlicz zyski z najmu.

Dochody z najmu należy wpisać w rozliczenie roczne 2014. Dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, będzie to formularz PIT-36 lub PIT-36L. Podstawą opodatkowania PIT jest dochód uzyskany przez podatnika z najmu.

PIT-37 a wspólne rozliczenie małżonków z tytułu umowy o pracę w PITy 2015 Programie

Małżonkowie mają prawo do wspólnego rozliczenia się z uzyskanych w roku podatkowym dochodów. Muszą jedynie spełnić poniższe warunki:

 • są małżeństwem przez cały rok podatkowy;
 • istnieje między nimi wspólnota majątkowa;
 • mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem łatwo i szybko wypełnisz z pomocą bezpłatnego narzędzia - Programu PITy 2014 dostępnego na naszej stronie. Wystarczy postępować według naszej instrukcji PIT-37 - krok po kroku.

Aby wypełnić rozliczenie PIT-37, otwórz program do rozliczania pitów 2014, który jest dostępny do pobrania z naszej strony. Pierwszy krok, to wybór metody wypełniania deklaracji: dostępne są opcje „Kreator rozliczenia” oraz „Aktywne deklaracje”. Dla mniej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na szybkim i poprawnym wypełnieniu rozliczenia rocznego 2014, rekomendujemy tę pierwszą opcję. Po jej wybraniu - przechodzimy do kolejnego etapu: „Wybierz sposób opodatkowania". Ponieważ rozliczamy się z małżonkiem, więc zaznaczamy opcję „Wspólnie z małżonkiem”. W punkcie „Cel składania zeznania”, zarówno przy podatniku, jak i przy małżonku zaznaczamy „złożenie zeznania”. Pamiętajmy, którą osobę (męża / żonę) podczas wypełniania deklaracji będziemy określać jako „podatnik”, a którą jako „małżonek” i trzymajmy się tego konsekwentnie do końca wypełniania naszego PIT-37.

Wspólne rozliczenie małżonków - rozliczenie podatkowe 2015 i prawo do podwójnej ulgi internetowej, najłatwiejsze w PITy 2015 Programie

Małżeństwo, które korzysta z sieci, ma prawo do podwójnej ulgi podatkowej z rozliczenia PIT. W ostatnich latach w korzystaniu z ulgi - Polaków wspiera rewelacyjna aplikacja komputerowa - Program PITy 2014, który pomaga w rozliczeniu PIT za 2014r. Program możesz pobrać prosto z naszej strony - zatem pobierz teraz ten program i sprawdź ile możesz zaoszczędzić czasu i nerwów przy rozliczeniu deklaracji rocznej.

ulga za internet obrazPamiętaj również, że wydatki za Internet muszą być udokumentowane fakturą. Dla urzędu skarbowego jest ona najważniejsza. Według fiskusa ulga internetowa za 2014r. przysługuje wyłącznie tym osobom, których dane zostały na niej zamieszczone. Dlatego na fakturze za Internet najlepiej wpisać zarówno męża, jak i żonę. Najlepiej mieć papierową fakturę - przeczytaj dlaczego w naszym artykule pod tytułem: samodzielnie drukowana faktura za internet.